Máme doma freťátko                                                                                           

Nejdůležitější pro nového člena vaší domácnosti je kvalitní strava. Fretka je šelma a proto je pro ni nejlepší stravou maso. Jenže freťátka jsou ve vývinu a tak samotné maso nestačí a musíme přidávat kvalitní granule a vitamíny. "Maso" by stačilo jen v případě, že bychom zvádli BARF, ale jen skutečný přírodní barf. Jak asi všichni víme, barfovat s fretkou není žádná legrace. Málo kdo z nás má asi žaludek na to mixovat v mixéru žáby, myši a kuřata pro freťátka anebo se později dívat na to jak právě takovéhle "věci" vaše fretka s chutí požírá. Já na to rozhodně žaludek nemám a proto se jako podstatná většina chovatelů uchyluji ke krmivu suchému a každý den mají naše fretky maso určené k lidské spotřebě. Ale vratmě se nejdříve k masu.

Maso můžete podávat krůtí, kuřecí, králičí, kachní, jehněčí, telecí a hovězí. Od hovězího pomalu upouštím, protože přes zdánlivě vysoký obsah vápníku je hovězí maso hlavně nabušené fosforem a to zrovna není to právé co by mládě pro svůj zdárný růst potřebovalo. Hovězí nahrazuji právě krůtím, protože má skoro stejně vápníku, ale o hodně míň fosforu. Z kuřecího masa můžete dávat prsní, stehenní, srdíčka, žaludky, krky, křídla. Z krůtího prsní, stehenní, srdíčka, žaludky, krky a zrovna tak z kachního. U těchto dvou už křídla nedávám, protože kosti už se mi zdají pro fretku a hlavně freťatko nad jejich síly. Z jehněčího a telecího dávám libové maso z kýty, ale ne každá fretka o něj stojí. Z hovězího pouze občas namletou svíčkovou nebo falešnou svíčkovou, ale naše freťátka ho jedí tak mezi 3 - 5 týdnem a pak už ho odmítají. Nikdy od žádného druhu masa nedávám játra nebo ledvinky, protože v každém organizmu působí jako čistička jsou tedy plné toxických látek a fosforu a způsobují jak u fretek tak i u psů hlavně průjmy.  A pozor na fosfor, který ve větším množství způsobuje deformaci, křehnutí a lámavost kostí. Maso podávám přemražené 24 hodin, vždy v syrovém stavu a odstáté na pokojovou teplotu.

Vitamíny a minerály: Roboran Gel pro kočky, Nutrimix pro kočky, Lososový olej, Gimpet Baby-Paste plus calcium, Gimpet Multi-Vitamin Paste, Gimpet Baby Flocken. Roboran gel a Nutrimix dávám freťátkům od 3 týdnů věku a tyto preparáty mezi sebou střídám, tzn. že jeden den přidávám do masa Roboran, druhý den Nutrimix. To mi zaručuje, že produkuju zdravá freťátka s pevnými kostmi a ne tzv. lachtany, kteří vláčejí zadní nožičky zasebou anebo se jim křiví na nich kosti. Moje freťátka používají zadní nožky od 5 týdne věku. Malý američánci letos lítali po kleci po všech čtyřech už ve 4 týdnech. A angorská mláďata jsou pevná, těžká a neprotékají takříkajíc mezi prsty. Oba preparáty dávám i dospělým fretkám. Gimpet Baby Flocken jsou vitamínové vločky vyrobené z masa a mixuji je do masa od 4 týdnů věku. Lososový olej a gimpet pasty dávám od 5 týdne věku a dál i v dospělosti. Pokud se vám zdá, že vám miminko málo přibývá na váze, můžete dávat také Vétoquinol Calo-Pet Paste, A/D Canine/Feline rekonvalescenční konzervičky a Viyo Cat Kitten a Viyo Cat Adult nápoj, tohle všechno je prospěšné i pro dospělé fretky. A teď se vrátíme ke granulím.

Vybrat v dnešní době ty správné granule, ale také není vůbec jednoduché, protože těch originál fretčích je na českém trhu stále ještě málo a tak spousta majitelů a chovatelů ještě krmí granulemi určenými pro kočky. A tady se musím pozastavit a zamyslet se nad tím, proč se u nás neustále srovnává fretka s kočkou, když ve skutečnosti fretka není kočka a ať se vám to líbí nebo ne, tak nikdy také kočkou nebude. Z toho plyne, že kočičí granule bychom měli přenechat kočkám, protože jsou stavěné na jejich energetické potřeby a pro ně je ten konkrétní výrobce také vyrábí.

Vím, že u mnoha majitelů i chovatelů rozhoduje cena granulí a pravda je, že kočičí bývají až na nějaké výjimky velmi často cenově dostupnější. Tady by se ale člověk měl zamyslet nad tím jestli chce svému fretčímu miláčkovi dopřát kvalitu a tím mu nejen zpříjemnit a prodloužit plnohodnotný spokojený život, ale také si třeba ušetřit pár veterinárních nákladů, které v případě fretky umí udělat zatraceně velkou díru nejen do peněženky, ale do rodinného rozpočtu vůbec.

Když vybírám granule pro naše freťulíky hledám jenom kvalitu a na nic jiného se neohlížím, protože kdybych jim tu kvalitu nemohla dopřát, tak si je ani nepořizuji. Naše domácnost v současné době čítá 11 dospěláků jejichž hlavní složkou potravy je maso (krůtí, kuřecí, králík) a suchým krmive Frettchen4You FERRETastic. Jedinou výjimkou je Kira, která má od 9 týdnů věku jen jednu ledvinu a jejím suchým krmivem je Frettchen4You Nature, protože ona musí mít méně proteinů a tuků. Snadno si asi spočítáte, že krmit těch 11 hladových krků není žádná levná záležitost. Ale jednou jsem člověk, přijala jsem za svá zvířátka zodpovědnost a tak dostávají jen to co je pro ně nejlepší.

Všude se uvádí jak fretka neumí trávit obiloviny a přitom převážná většina fretčích granulí je jimi nacpaná doslova k prasknutí. Nejčastěji je zastoupena pšenice a ječmen. Nevím jestli jsem něco ze školy zapoměla, ale od kdy pšenice a ječmen není obilovina? Viděl někdy některý z výrobců vůbec fretku, nebo se aspoň pokusil si o ní něco zjistit, než vyrobil to co hrdě nazývá granulemi pro fretky. Co je ale pro fretku a zvířata obecně, ještě horší než obiloviny? Nemusíte chodit daleko abyste zjistili, že jsou to chemické konzervanty, kterými se také konzervuje podstatná většina jak fretčích, tak kočičích granulí. Chemické konzervanty se mohou usazovat nejen v játrech fretek, koček a psů, ale také lidí a mnoho konzervantů, kterých se v Evropě hojně do produktů pro zvířátka i lidi využívá je v U.S.A. dokonce na seznamu zakázaných látek.

Takže když to všechno shrnu vybírám-li granule pro naše fretky dbám na absenci chemických konzervantů, obilovin a hledám vysoký obsah masa, protože fretka jak už jsme si řekli je šelma a tedy především masožravec. Já osobně jsem našla jen dvě značky fretčích granulí, které tyto aspekty splňují a to americké Archetypal, které bohužel díky báječné české legislativě nelze v současné době do Evropy dovážet, nebo lépe řečeno lze, ale cena se vyšplhá tak vysoko, že v Čechách budou neprodejné a německé Frettchen4You, kde cena je sice vyšší, ale naprosto odpovídá kvalitě. A právě ta KVALITA, to je ten hlavní a jediný důvod proč granule Frettchen4You propaguji a vůbec se zaobírám jejich dovozem. V současné Evropě totiž nelze najít nejen kvalitnější, ale ani srovnatelné suché krmivo pro fretky.

Pro snadnější orientaci uvádím tabulku fretčích granulí a jejich nejdůležitějších parametrů, jako obsah masa v %, obsah proteinů v %, obsah tuků v %, zda obsahují obiloviny a chemické konzervanty na bázi tokoferolů a alfatokoferolů:

Granule Maso % Protein % Tuk % Obiloviny Brambory Konzervanty
F4Y rEVOLUTION 86% 48% 22% NE NE NE
F4Y FERRETastic 87% 40% 21% NE NE NE
F4Y Premium 65% 40% 20% NE NE NE
F4Y Premium New 54% 40% 20% NE NE NE
F4Y Nature 65% 33% 18% NE NE NE
F4Y Genesis (inst. kaše) 80% 40% 23% NE NE NE
Dr. John Merlin 14% 37,5% 20% pšenice ANO ANO
Supreme Selective Ferret 14% moučky 36% 19% pšenice ANO ANO
Totally Ferret Baby výrobce neuvádí 43% 24% pšenice,ječmen NE ANO
Totally Ferret Activ výrobce neuvádí 36% 22% pšenice,ječmen NE ANO
Totally Ferret Senior výrobce neuvádí 34% 18,5% pšenice, ječmen NE ANO
Versele Laga Complete 30% 36% 19% pšenice NE ANO
Versele Laga Crispy 19% 32% 17% pšenice NE ANO
Versele Laga Nature 19% 35% 18 pšenice NE ANO
Versele Laga PRO 19% 32% 17% pšenice NE ANO
Vitakraft Menu   34% 18,4% pšenice NE ANO
Visán Optima Ferret 20% 40% 22% výrobce neuvádí NE ANO
             
             

 

Vše je k dostání v našem obchůdku Spokojená fretka www.spokojenafretka.cz

a co se tam nevejde, najdete v chovatelských potřebách U Seana a Spika